Producenci
Wybór maty do jogi - sprawdzone wskazówki i porady 0
Wybór maty do jogi - sprawdzone wskazówki i porady

Osobom chcącym zrelaksować się nie tylko fizycznie, ale też mentalnie, zredukować stres i odzyskać harmonię, można śmiało polecić praktykowanie jogi. Wystarczy znaleźć chwilę wolnego czasu i spokojne miejsce, po czym usiąść wygodnie i zacząć swój codzienny rytuał. Mając ze sobą matę do jogi, będzie można zrelaksować się i rozluźnić w dowolnym momencie i miejscu. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem dla siebie idealnego modelu.


Idealna mata joga, jak dobrać idealną?


Mogłoby się wydawać, że wystarczy kupić pierwszą lepszą matę do jogi, ale warto jednak dobrze przemyśleć swój zakup. W pierwszej kolejności powinno się określić swoje potrzeby, oczekiwania, preferencje i możliwości finansowe. W sprzedaży dostępnych jest multum rodzajów mat, różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu i to nie tylko designem. Każdy jest inny, dlatego wybór maty do jogi jest kwestią indywidualną. Na uwadze powinno się mieć oczywiście wzrost użytkownika, zaleca się wybrać matę o 10 cm dłuższa od wzrostu. Zasada jest taka, aby możliwe było swobodne położenie całego ciała, głowa ani stopy nie mogą wystawać. Istotna będzie też szerokość – większą wygodę zapewni model szerszy od standardowych rozmiarów.

Istotna będzie też waga maty, szczególnie jeśli chce się zabierać ją ze sobą do ogrodu, na plażę czy w podróż. Na wartość tego parametru wpływ ma to, z jakiego materiału została wykonana mata. Kilogramowe modele są lekkie, ale jednocześnie cienkie. Optymalnym wyborem jest mata do jogi o wadze dwóch kilogramów, co przełoży się na większą wygodę i stabilność. Osobom borykającym się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa można śmiało polecić lekkie i jednocześnie grube maty piankowe. Jeśli mata ma być użytkowana wyłącznie w domowym zaciszu, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup większej i grubszej, ważącej nawet do sześciu kilogramów.


Kupując matę do jogi, powinno się mieć na uwadze kwestię amortyzacji. Wpływa na to materiał, z którego została wykonana i jej grubość. Zasada jest prosta – wraz ze wzrostem grubości maty rośnie komfort użytkowania. Największą popularnością cieszą się maty z PCV ze względu na duży komfort użytkowania. Godna polecenia będzie też mata piankowa, a najmniej amortyzuje podłoże model kauczukowy. W podróż można wybrać matę o grubości do dwóch milimetrów z względu na jej lekkość i poręczność. Lepszą amortyzację zapewniają maty co najmniej trzymilimetrowe. Bardzo wygodne są maty o grubości pięciu milimetrów i więcej, zapewniają duży stopień amortyzacji, mogą być użytkowane nawet przez osoby wrażliwe. Będą idealne zarówno dla początkujących, jak i osób zaawansowanych, wykonujących wymagające pozycje i dynamiczne ruchy. Matę trzeba oczywiście dobrać też do stylu ćwiczeń – statycznych, dynamicznych, w podwyższonej temperaturze.


Z jakiego materiału wybrać matę do jogi?


Mata do jogi może być wykonana z różnych materiałów – kauczuku, poliuretanu, PCV, pianki termoplastycznej, juty, mikrofibry. W zależności od wybranego materiału, mata będzie mniej lub bardziej przyczepna, stabilna, trwała, odporna na działanie czynników zewnętrznych. Mata kauczukowa jest w stu procentach naturalna, ekologiczna. Sprawdzi się przy spokojnych ćwiczeniach, bo przy dynamicznym stylu jogi zacznie się szybciej zużywać. Kauczuk ma też charakterystyczny zapach, który nie każdemu się podoba, ale w ciągu kilkunastu tygodni ulatnia się samoczynnie. Mata kauczukowa jest szorstka i lekko chropowata, antypoślizgowa, dosyć ciężka. Do jej czyszczenia powinno się używać roztworu wody z octem w równych proporcjach, nie należy stosować żadnych detergentów ani namaczać kauczuku. Mokra mata kauczukowa stanie się bardzo śliska.

Dobrej jakości mata z polichlorku winylu również będzie dobrym wyborem, zawsze trzeba zwracać uwagę, aby posiadała odpowiednie certyfikaty i atesty pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Mata z PCV jest bardzo trwała, posłuży użytkownikowi przez długi czas, będzie wieloletnią inwestycją. Jeżeli ktoś intensywnie użytkuje matę i szuka modelu łatwego w pielęgnacji, to można mu śmiało polecić wariant PCV. Zapewnia dobrą antypoślizgowość. Wiele osób ceni sobie maty do jogi z pianki, przede wszystkim za ich lekkość, grubość, bardzo dobrą amortyzację i antypoślizgowość. Miękkość może być dla jednych zaletą, dla innych wadą. Mata z pianki termoplastycznej jest uniwersalna, może posłużyć nie tylko do jogi, ale też do innego rodzaju gimnastyki. Zaawansowanym ćwiczącym można polecić matę z poliuretanu – jest stabilna, antypoślizgowa, miękka, bezpieczna. Wadą będzie podatność na zarysowania i działanie alkoholu.

 

Zobacz również:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Płatności Shoper
Sklep internetowy Shoper.pl